מה היא "נישה" רחמית לאחר ניתוח קיסרי

דף הבית > מידע נוסף > "נישה" ריחמית
בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור הניתוחים הקיסריים בישראל ובעולם כולו.
אחד הסיבוכים האפשריים בעקבות ניתוח קיסרי הוא הווצרות "נישה" רחמית באיזור הצלקת הניתוחית (במקום בו בוצע החתך ברחם כדי להוציא דרכו את העובר).
עלייה בשיעור הניתוחים הקיסריים בשנים האחרונות (נתונים מקנדה שם שיעור הניתוחים עוד נחשב נמוך):

תרשים מס' 2: "נישה" בצלקת הרחמית:

ד"ר שרים מקבל לפגישות ייעוץ וטיפול בתל אביב ובחדרה
 רח' הברזל 34 כניסה A קומה שלישית ברמת החייל, תל-אביב
רח' הילל יפה 11, קומה 2, חדרה.

תרשים מס' 1:

תרשים מס' 3: הצורות השונות של "נישה" רחמית

לקביעת תור 050-454-8448
לד"ר אלון שרים 050-6246988

צור קשר

03-6447410
folder5, folder, directory, category, browse
כאשר מבצעים ניתוח קיסרי מבוצע חתך ברחם כדי ליילד דרכו את העובר. לאחר יציאת העובר והשלייה מבוצעת תפירה של החתך שזה עתה נעשה ולאחר הניתוח, עם הזמן, נוצרת בדופן הרחם צלקת (ממש כמו צלקת בעור לאחר פציעה או ניתוח).

כאשר שריר הרחם לא מצליח להתאחות באופן מיטבי, והצלקת נפתחת בחלקה, נוצר כעין "חלון" בדופן הפנימית של הרחם. זוהי הנישה.

מחקרים מראים כי "נישה", פגם בצלקת הניתוחית,  נוצרת בכ 60% מהיולדות לאחר ניתוח קיסרי. צורתה בד"כ צורת משולש שקודקודו בחלל הרחם (ראה תרשים מס' 2) אך ייתכנו גם צורות אחרות; צורת טיפה, צורת נקודות, צורת עיגול, ריבוע ועוד. (ראה תרשים מס' 3).

מה היא "נישה":

כיצד מאובחנת "נישה" רחמית?

"נישה" מאובחנת ע"י שימוש באולטרסאונד גינקולוגי. היא יכולה להיות מאובחנת ע"י שימוש במתמר בטני, אך קל בהרבה לאבחן אותה ע"י שימוש במתמר וגינלי (ראה תרשים מס' 4).

תרשים מס' 4: תרשים של נישה ואיך זה נראה באולטרסאונד:

מה הם התלונות הנפוצות והסמפטומים הנפוצים בנשים עם נישה רחמית?

התלונה העיקרית בנשים לאחר ניתוח קיסרי בהן מתפתחת "נישה" היא דימומים לא סדירים. מעריכים כי בעת הווסת ( המחזור החודשי) חלק מהדימום "נאגר" ונאסף באותו חלון קטן/"נישה" ולאחר הווסת, מוצא את דרכו החוצה דרך הנרתיק לאורך כל החודש, כך שגם לאחר הוסת האישה אינה "נקייה" אלא ממשיכה לדמם בכמות מועטת בין הווסתות. אנו קוראים לכך דימום בין ווסתי או מטרורגיה.

מעריכים כי הסבירות לדימומים לא סדירים בנשים עם "נישה" שכזו גבוהים פי 3 מאשר בנשים ללא "נישה" (אוכלוסיית הנשים ה"הרגילה") ועומדת על כ 30%.

מה הטיפול ב"נישה"

בנשים הסובלות מדימומים לא סדירים שכאלה, בנוכחות "נישה" הטיפול המוצע הוא טיפול בהיסטרוסקופיה. היסטרוסקופ הוא סיב אופטי המוחדר לחלל הרחם דרך הנרתיק ומאפשר טיפול ב"נישה" וצריבת רירית הרחם שהצטברה שם. צריבה או הסרה של רירית הרחם שהצטברה ב"נישה" מסייעת ברוב המקרים לטיפול בדימומים הלא סדירים.

בנוסף, הווצרות ה"נישה" גורמת בעצם לדופן הרחם להיות דקה ביותר (ראה בתרשים מס' 2 האיזור המתואר כ"שארית דופן הרחם") וקיימת סכנה שאיזור זה אינו עבה וחזק דיו כדי להחזיק הריון עתידי. מסיבה זו, יש הנוהגים לטפל ב"נישה" בטיפול משולב הכולל היסטרוסקופיה (תיקון ה"נישה" בגישה וגינלית) + לפרוסקופיה שבה מבוצעת החדרת סיב אופטי גם דרך הבטן ובעזרתו מבוצע תיקון הפגם בדופן הרחם הדקה ותפירה חוזרת של דופן הרחם.