מעקב הריון

דף הבית > מידע נוסף > מעקב הריון
כל בדיקות האולטרסאונד השגרתיות המצויינות מבוצעות במרפאתו של ד"ר שרים כך שבעצם, מלבד בדיקות דם, מבוצע במרפאה כל מעקב ההריון, בהשגחתו.

משך ההריון הוא בדרך כלל 40 שבועות מהיום הראשון של הווסת האחרון שלך, ונוהגים לחלק את ההריון לשלושה שלישים:
שליש ההריון הראשון – עד שבוע 13
שליש ההריון השני – משבוע 14 עד  27-28
שליש ההריון השלישי (והאחרון) – משבוע 27 עד 40
בביקור הראשון נתעדכן על עברך הרפואי, כולל תרופות אם את נוטלת, ניתוחים שעברת, רגישות לתרופות, מחלות משפחתיות, עישון, הרגלי תזונה וכל פרט רפואי אחר בעל משמעות למעקב ההריון.

בביקור הראשון גם תקבלי הפנייה לבדיקות דם של תחילת ההריון הכוללות בד"כ: ספירת דם, סוג דם, רמת סוכר (גלוקוז) בדם, בדיקת החיסון למחלות זיהומיות שונות (אדמת, עגבת, CMV, Toxoplasma) ועוד.

אולטרסאונד – בביקור הראשון תיערך בדיקת אולטרסאונד לבדיקת תקינות ההריון, מספר העוברים ומיקומו של ההריון. ככלל, בכל ביקור במרפאה מבוצעת בדיקת אולטרסאונד שתבדוק את גדילת העובר והתפתחותו.

בדיקות סקר גנטיות – ניתן כיום לבדוק נשאות למחלות גנטיות רבות. הבדיקות המומלצות נקבעות ע"י תכנה (נקראת "גנומטר") הנמצאת במרכזי בדיקות הדם של קופות החולים. הבדיקה עולה כסף, למעט בדיקות מסויימות (כגון טאי זקס) הממומנות ע"י המדינה. לגבי השאר יש החזר דרך רוב קופות החולים (כמו למשל מכבי מגן זהב)
למעוניינים, ניתן גם לבצע בדיקות סקר גנטיות מורחבות גם למחלות נדירות יותר. בין היתר, בדיקות כאלה ניתנות לביצוע במכון הגנטי של בית החולים בלינסון. ניתן לקבל עוד פרטים בטלפון 03-9377658 - שלוחה 5.

בדיקות בשליש השני של ההריון

בדיקת אולטרסאונד למדידת השקיפות העורפית – מבוצעת במרפאה בין השבועות 11 ל 13 ושישה ימים.

לבדיקה מספר מטרות:
  • זיהוי מוקדם של הריונות שהם בסיכון לתסמונת דאון. במידה ומתעורר חשד שכזה, תופנה היולדת לבדיקת סיסי שליה או דיקור מי שפיר לאבחון או שלילה של התסמונת.
  • בנוסף, שקיפות עורפית שהיא מוגברת עלולה להעיד על מומים כגון מומי לב.
  • בעת ביצוע בדיקת השקיפות נבדקים גם מספר איברים של העובר הניתנים להדגמה באולטרסאונד כבר בשלב מוקדם שכזה, כגון: שלפוחית שתן, קיבה, לב, חבל הטבור, דופן הבטן ועוד.

ברוב המקרים הבדיקה מבוצעת בגישה בטנית. במקרים מעטים לא ניתן לראות היטב דרך הבטן ויש מקום לביצוע הבדיקה גם בגישה וגינלית.

חשוב לדעת: הבדיקה מסוגלת לאתר כ 80% ממקרי תסמונת דאון. אם מבצעים מיד בעקבותיה בדיקת דם (סקר ביוכימי שליש ראשון) ניתן להעלות את אחוזי האבחון של תסמונת דאון. בנוסף, ניתן להוסיף בדיקת דם נוספת בשליש השני של ההריון וע"י שילוב של שלושת הבדיקות (שקיפות עורפית, סקר ביוכימי שליש ראשון וסקר ביוכימי שליש שני) ניתן להגיע לכ - 95% אבחון של תסמונת דאון. הבדיקה הזו, נקראת בדיקה אינטגרטיבית.

בדיקת סקר ביוכימי שליש ראשון צריכה להיות מבוצעת לא יותר ממספר ימים אחרי ביצוע השקיפות העורפית. היא כרוכה בנטילת דם אמהי ומדידת שני חומרים בדמה של האם; HCG ו - Papp A. מטרתה להעלות את שיעור האבחון של מקרים חשודים לתסמונת דאון. עלייך להביא איתך לבדיקה את דו"ח השקיפות שתקבלי מד"ר שרים. הבדיקה מבוצעת במעבדות קופות החולים או במעבדות פרטיות כגון: מעבדות זר. כאמור, בדיקה זו ביחד עם בדיקת השקיפות העורפית יכולה לאתר עד כ 85% ממקרי תסמונת דאון.

בדיקת סיסי שליה – מבוצעת לעתים נדירות בהריון, לצורך איתור מוקדם של מחלות תורשתיות וכן תסמונת דאון. מומלצת בנשים עם סיכון גבוה לאחת המחלות האלה (בגלל סיפור משפחתי, מקרה דומה בהריון קודם וכו')

ד"ר שרים מקבל לפגישות ייעוץ וטיפול בתל אביב ובחדרה
 רח' הברזל 34 כניסה A קומה שלישית ברמת החייל, תל-אביב
רח' הילל יפה 11, קומה 2, חדרה.

בדיקות בשליש הראשון של ההריון

סקירת מערכות מוקדמת – זוהי בדיקת אולטרסאונד מדוקדקת המבוצעת בשבועות 14-16. הבדיקה כוללת סקירה של מערכות גופו של העובר לשלילת מומים מבניים. הבדיקה מבוצעת בגישה בטנית, ולעתים יש צורך להשלימה בגישה וגינלית.

סקר ביוכימי שליש שני – זוהי עוד אחת מהבדיקות לאיתור מקרים חשודים לתסמונת דאון. היא כרוכה בבדיקת דם אמהית ומדידת רמתם של 3 חלבונים בדם האם; חלבון עוברי (AFP), גונאדוטרופין(HCG) ואסטריול (E3). ניתן לבצעה כבדיקה בודדת, אולם אם היא מבוצעת בצוותא עם השקיפות+סקר ביוכימי שליש ראשון+מדידת חומר נוסף הנקרא אינהיבין -  היא יכולה לאתר שיעור גבוה יותר של מקרים חשודים לתסמונת דאון (מבלבל? אל דאגה, אנחנו נשוחח במרפאה יותר לעומק על האפשרויות השונות לביצוע סקר לתסמונת דאון). במקרה שכזה היא נקראת הבדיקה האינטגרטיבית.

סקר ביוכימי שליש שני יכול בנוסף לספק גם מידע על תפקוד השלייה בשלבים מאוחרים יותר של ההריון כמו גם על חשד למומים שונים של העובר.

בדיקה לא פולשנית לתסמונת דאון ותסמונות נוספות: בשנים האחרונות נכנסה בדיקת דם אמהי המאפשרת לקבל מידע באופן מהיימן למדי לגבי הסבירות שהעובר נושא מחלות כרומוזומליות מסויימות כגון תסמונת דאון. הבדיקה מאפשרת לאבחן הפרעות במספר הכרומוזומים בעובר החל משבוע 10-11 להיריון. ברוב המקרים, הבדיקה מזהה את ההפרעות הכרומוזומליות העיקריות – טריזומיה 21 (תסמונת דאון) טריזומיה 18 (תסמונת אדוארדס) וטריזומיה 13 (תסמונת פטאו) ויכולה לזהות גם את ההפרעות השכיחות בכרומוזומי המין (כגון תסמונת טרנר ותסמונת קליינפלטר). בשלב זה, אם לא קיימת התוייה לביצוע הבדיקה (ז"א שהיולדת תבצע אותה ללא סיבה מעבר לרצונה האישי) הבדיקה כרוכה בתשלום פרטי.

דיקור מי שפיר- מבוצע בד"כ בין השבועות 16-19 להריון. בבית החולים אסותא (הנמצא ליד המרפאה) או במדיקל סנטר בהרצליה (במקרים נדירים כאשר זה נוח יותר למטופלת). הבדיקה בודקת קיומם ושלמותם של כל 46 הכרומוזומים של העובר. קיימים מקרים בהם קיימת הנחייה ברורה לבצע דיקור מי שפיר. במקרים אחרים ההחלטה היא משפחתית, ואנחנו נדון בנושא ככל שיידרש במסגרת הביקור במרפאה. בכל מקרה אם נבצע דיקור מי שפיר, אל תשכחי להביא איתך לדיקור את כרטיס מעקב ההריון.
חשוב גם לדון באפשרויות שונות הקשורות לדיקור (ניתן למשל לשמור תאים עובריים, או לבצע "צ'יפ גנטי") נדון גם בכך במרפאה.

ראוי להזכיר את הצ'יפ הגנטי. זו בדיקה הניתנת לביצוע בנשים שעוברות דיקור מי שפיר. הדיקור מבוצע ללא כל הבדל מדיקור "רגיל" אך האנליזה של תאי העובר היא נרחבת יותר ממה שנעשה באופן סטנדרטי בנשים העוברות דיקור ויכולה לספק מידע נוסף.

סקירת מערכות מאוחרת – בבדיקה זו שמבוצעת בין השבועות 21-24 להריונך. חוזרים ובודקים שוב את כל מערכות גופו של העובר. ייתרונה של הבדיקה היא שניתן בה לבדוק איברים שעוד טרם התפתחו בעובר בעת הסקירה הראשונה/המוקדמת, כגון איברים במח (כמו קורפוס קלוסום) וכן לשלול מומים שהתפתחו מאז הסקירה הראשונה/המוקדמת. בדרך כלל בסקירה זו ניתן גם להדגים היטב את העובר בתלת מימד. התמונות בתלת מימד מראות את העובר באופן ברור מאד ומרגש.

אקו לב עובר – במקרים מסויימים תופנה היולדת לקרדיולוג ילדים שייבצע בדיקה/סקירה של ליבו של העובר (למרות  שהלב כבר נצפה היטב בסקירות הקודמות במרפאה). בדיקה זו מבוצעת בד"כ בנשים בהן קיים סיכון גבוה יותר למום לב בעובר (כמו בנשים בהן היה מום כזה בעבר).

העמסת סוכר – מבוצעת באופן שגרתי בכל יולדת בין השבועות 24-28 להריון. הבדיקה מבוצעת במעבדות קופת החולים ואין צורך לצום לפניה. בבדיקה מתבקשת היולדת לשתות 50 גר' סוכר (גלוקוז) ולבצע בדיקת דם שעה לאחר שתיית הסוכר. בכדי להקל על הטעם המתוק-חזק ניתן למהול את הסוכר בלימון (וכך ליצור לימונדה). מטרת הבדיקה היא לזהות נשים בסיכון לפתח סכרת הריונית.

בנשים בהן תוצאת הבדיקה אינה תקינה יש לבצע בדיקה מקיפה יותר עם 100 ג' של סוכר (וצום לפניה).

בדיקות בשליש השלישי של ההריון

אנטי D  - אם סוג דמך הוא Rh שלילי, למשל A(-) או B(-) וכו' – תבצעי בשבוע 28 בדיקת דם ובעקבותיה תקבלי זריקה הנקראת אנטי  D ומטרתה למנוע יצירת נוגדנים ע"י גופך כנגד העובר.

בדיקת אולטרסאונד להתפתחות העובר – מבוצעת בין השבועות 30-33 ומטרתה להעריך את מצג העובר, משקלו ומיקום השליה. בבדיקה זו גם ננסה ככל שניתן לבדוק שוב את מערכות גופו שניתנות להדגמה בשלב זה (ככל שהעובר גדול יותר, קשה דווקא לראות בירור את מערכות גופו). יש הקוראים לבדיקה זו "סקירת מערכות שלישית" אך היא שונה מהסקירות המוקדמות יותר שכן בשליש השלישי של ההריון לא ניתן כבר (מסיבות שונות) לראות היטב את כל איברי העובר הניתנים לבדיקה מוקדם יותר.
מוניטור עוברי – החל בשבוע 40 (יש המתחילים מעט מוקדם יותר) נבצע מוניטור עוברי ובדיקת אולטרסאונד להערכת מצבו של העובר ברחם. כעקרון משבוע 40 נהוג לעקוב אחר העובר כל 3 ימים עד הלידה.

מידע לגבי חיסונים המומלצים בהריון ניתן למצוא כאן

נראה מורכב אבל אנחנו נפגש כל חודש, ונעבור את ההריון בצוותא צעד אחרי צעד.
לקביעת תור 050-454-8448
לד"ר אלון שרים 050-6246988

צור קשר